Šta da uradite ako vam ukradu automobil?
Da li zvati policiju ili čekati da se neko javi sa ponudom da otkupite svoj automobil? Šta ako ostanete i bez novca i bez automobila?
Pomirimo se sa činjenicom da se automobili redovno kradu. Kradu se i „jugići“ i „dvojke“ (golfovi), isto kao i Audi A6 i BMW X5.
U Srbiji se u proseku dnevno prijavi krađa sedam automobila, od čega oko polovine u Beogradu. Poslednjih godina primetan je rast nestanaka vozila za koje se obično ne očekuje da su zanimljiva lopovima, među koje spada i VW Golf prve generacije i Zastava 101.
Inače, Zastavina vozila su oduvek bila zanimljiva lopovima, ali među vozačima i dalje vlada uverenje da „niko neće da ukrade Yugo“.
U policiji kažu da više od polovine ukradenih spada u starije generacije automobila. Inače, u Beogradu su prošle godine ukradena 1.162 vozila, od čega 123 „jugića“, 35 „stojadina“ i 128-ica, 31 Škoda Fabia, a lopovima je zanimljiv i Renault Scenic – ukradeno je 12 komada. Ni Renault Clio nije nepopularan sa 20 krađa.
Primetan je i rast nestanaka automobila marke Dacia, postoji u našoj zemlji postoji velika potražnja za polovnim rezervnim delovima.
U Srbiji je 2011. godine ukradeno 3.370 automobila, a pronađeno 1.654, dok je 2012. godine ukradeno 2.761, a pronađeno 1.276 automobila.
Što se tiče Beograda, u 2011. nestalo je 1.158, od čega je pronađeno 708, dok je 2012. nestalo 1.162 i vraćeno 400.
Kradu profesionalci, koje ne mogu da zaustave ni najsavremenije blokade, ali i amateri koje će odbiti najjeftiniji alarm. Ipak, kako kažu u policiji, za najveći broj „otuđivanja“ odgovorne su organizovane grupe u kojima su zadaci jasno podeljeni.
Šta kad dođe do krađe?
Ukoliko do najgoreg dođe, ne očajavajte. Panika je najveći neprijatelj u svim kritičnim situacijama. Saberite se i počnite da razmišljate o koracima koji vam predstoje.
Pokušajmo da pomognemo realnim savetima, zasnovanim na ličnom iskustvu autora teksta, razgovoru sa vozačima kojima je ukraden automobil (niko od njih nije bio raspoložen da mu se otkrije identitet) i nezvaničnom razgovoru sa policajcima sa iskustvom na ovom polju.
Nećemo se baviti prevencijom – automobil je već ukraden i sada treba uraditi sve kako bismo ga vratili. Ovi saveti imaju temelj u praksi i naglašavamo, u velikoj su meri u suprotnosti sa onim što što će vam u policiji zvanično savetovati ukoliko im kažete da su vam se javili lopovi sa ponudom za otkup.
Takođe naglašavamo – ne kritikujemo policiju po ovom pitanju. Bilo bi suludo da vam policajac (zvanično) kaže da se nagodite sa kriminalcima...
Korak po korak
1. KORAK: Zovite „pauka“
Otklonite mogućnost da je vozilo Parking servisa opravdano ili greškom odnelo vaš automobil.
Mnogima će biti logičnije da prvo zovu policiju, ali ne zavaravajte se time da će istog trenutka početi potraga za vašim automobilom, tako da 10-15 minuta ne čini veliku razliku.
Naravno, ovaj korak preskočite ukoliko je automobil ukraden iz dvorišta ili sa nekog drugog mesta na kojem „pauk“ očigledno nema šta da traži.
2. KORAK: Zovite policiju
Pozovite policiju i ispratite njihovu proceduru. Ne očekujte suviše veliki entuzijazam od strane nadležnih.
Budite svesni da se automobili kradu svakodnevno i da pritom na licu mesta retko ostaju dokazi, te da se u policiji više fokusiraju na hvatanje organizovanih grupa nego na traženje pojedinih vozila. Ovde nije reč o neprofesionalizmu, već o činjenici da najveći broj krađa obave upravo organizovane grupe.
3. KORAK: Čekajte
Možda će da pozovu iz policije i da vas obraduju pronalaskom automobila, a možda će da se jave momci s one strane zakona sa ponudom da ga otkupite po „simboličnoj“ ceni.
Kolika će ta cena da bude? Biće velika, ali definitivno manja od iznosa koji biste dali za drugi sličan automobil. Često je to trećina tržišne vrednosti.
Međutim, kako kažu u policiji, sve je manje zahteva za otkupom, možda zbog toga što lopovi ne žele da rizikuju, već se kradenim automobilima sve više zadovoljava rastuće tržište polovnih rezervnih delova, na šta utiče galopirajuća ekonomska kriza.
Ukoliko je policija pronašla automobil, ova avantura se završava, ali ako je poziv stigao od onih koji su oteli vašeg ljubimca, avantura tek počinje.
4. KORAK: Razmišljate da pozovete policiju?
Kada su vas momci s one strane zakona pozvali, verovatno su vam napomenuli da ne zovete policiju, uz objašnjenje da imaju svoje izvore i da će im biti javljeno ukoliko obavestite nadležne. Neretko pomenu da su im poznati i neki drugi detalji iz vašeg privatnog života.
Naravno, u policiji će vam (zvanično) reći da ne verujete u takve pretnje, pošto će kriminalci sigurno biti uhapšeni.
Konačna odluka je na vama – tu ne možemo da vam pomognemo. Navedimo sam podatak da je početkom 2011. godine uhapšeno šestoro ljudi zbog krađe automobila, a među njima i policajac iz Kragujevca.
5. KORAK: Odlučite da li ćete pristati na dogovor
Ovo takođe zavisi samo od vas. Oni koji su vam ukrali automobil uglavnom ispoštuju dogovor. Nažalost, ponekad ga ne ispoštuju, ali to su po nepisanom pravilu amateri, koje bi „profesionalci“ vrlo rado propustili kroz šake zato što im kvare posao.
6. KORAK: Realizujte dogovor
Predajte novac kako vam je rečeno i preuzmite automobil. Zaboravite na čitavu situaciju i potrudite se da nabavite bolju zaštitu.
Ne uzimajte zakon u svoje ruke
Ukoliko vas neko pozove i ponudi da otkupite automobil, „spustite loptu“ i pokušajte da izvučete najbolje iz te situacije, koliko god da ste besni.
Pokušate li nešto u stilu holivudskih akcionih filmova prilikom primporedaje novca, dovešćete se u situaciju da budete povređeni ili da završite u zatvoru ukoliko povredite nekoga.
Neovlašćeno korišćenje tuđeg vozila
Stupanjem na snagu novog krivičnog zakonika 1. januara 2006. godine, članom 213, krađa vozila prekvalifikovana je u krivično delo „neovlašćeno korišćenje tuđeg vozila“.
Kazna za ovo delo zavisi od sudije i okolnosti - novčana kazna ili zatvor do tri godine. Ukoliko je reč o obijanju vozila ili je korišćena sila ili pretnja - novčana kazna ili zatvor do pet godina. Imajte u vidu da se nigde ne pominje reč OD već reč DO.
Nećemo komentarisati ovakvu kaznenu politiku – ostavljamo to vama.
Šta da očekujete?
Prilikom prijavljivanja krađe, policajac će uzeti podatke, napraviti izveštaj i reći vam da ćete biti obavešteni kada bude nekih novosti.
a) „Jugića“ su možda ukrali lokalni klinci ili neki narkoman, nakon čega će ga ostaviti na obližnjem parkingu, po povratku iz provoda. Međutim, Zastavina vozila se vrlo često kradu kako bi bila rastavljena u delove i rasprodata po auto otpadima.
b) Slično važi i za krađu skupljih vozila. Lopovima se uglavnom najviše isplati da im vi otkupite automobil. Međutim, možda će da ga prodaju u inostranstvu ili ga kod nas rastave u delove i pošalju na razne auto otpade.
Sve zavisi od modela, trenutne potražnje i osoba koje su obavile krađu.
Na primer, policija je sredinom maja ove godine u Beogradu uhapsila šestočlanu bandu, koja je krala vozila marke Zastava, Volkswagen i Opel, odvozila ih na nasip na Pančevačkom putu u naselju Krnjača, gde ih je drugi deo grupe rastavljao i prodavao kao delove ili sekundarne sirovine. Otkupom se nisu bavili.
U svakom slučaju, naš savet je da nakon krađe automobila prvi korak uvek bude zvanje policije.
Autor: Dragan Romčević