MENI

Vrste karoserija – gde spada vaš automobil?

Klasifikacija automobila prema vrsti karoserije može da bude veoma komplikovana, iako na prvi pogled ne deluje tako. Stoga smo se potrudili da objašnjenja u ovom tekstu maksimalno pojednostavimo, kršeći pri tom razna „pravila“.

Vrsta i podvrsta karoserije ima mnogo, razlike između njih se ponekad svode na nijanse, a postoji i mnogo suprotstavljenih mišljenja. Sami proizvođači dodatno komplikuju situaciju, „izmišljajući“ nove vrste – npr. BMW ogorčeno tvrdi da njegov X5 nije SUV (Sport Utility Vehicle), već SAV (Sport Activity Vehicle).

Tu su i krosoveri, čija se teritorija preklapa sa teritorijama gotovo svih drugih kategorija. Jednostavno, u svetu automobila po ovom pitanju ne postoje jasni standardi. Mi smo zato povukli uopštene granice kako se postavljanje i pretraga oglasa ne bi pretvorili u agoniju.

Limuzina (sedan)

Ima četvora vrata. Prtljažnik je vizuelno jasno odvojen od ostatka automobila, ali prtljažni prostor ne mora obavezno da bude odvojen od putničkog čvrstom pregradom. Kod nekih je moguće oboriti naslon zadnjih sedišta kao kod hečbeka ili karavana i tako znatno povećati prtljažni prostor.


*Opel Insignia u dve verzije – limuzina i liftbek

Međutim, kod nekih verzija zadnje staklo se podiže zajedno sa poklopcem prtljažnika, što nas dovodi u dilemu – da li je to i dalje limuzina ili je reč o hečbeku? Tehnički,  takvo vozilo je liftbek – hečbek sa izgledom limuzine/sedana (Škoda Octavia, Renault Laguna),

Kako ne bismo nepotrebno komplikovali čitavu priču, liftbek automobile svrstavaćemo u limuzine. Neki modeli se proizvode u obe verzije, kao npr. Opel Insignia i Toyota Avensis.

Da zaključimo – ako liči na limuzinu, onda je limuzina. Na slici iznad nalazi se Opel Insignia kao limuzina (gore) i liftbek (dole).

Hečbek

Ima zasečen zadnji kraj i troja ili petora vrata (računa se i poklopac prtljažnika koji se podiže zajedno sa zadnjim staklom). Prtljažnik nije vizuelno izdvojen od ostatka karoserije, niti odvojen od putničkog dela čvrstom pregradom. Tipični primeri su VW Golf, Opel Corsa ili Dacia Sandero.


*VW Golf – klasičan hečbek

Karavan

Kod njega je veličina prtljažnog prostora na prvom mestu, mada se kod savremenih automobila prave razni kompromisi u korist atraktivnosti (npr. oštro spuštanje krova ka zadnjem delu). Nekad je duži od osnovne verzije (hečbeka ili limuzine), nekad nije. U nazivu obično ima dodatnu oznaku kao što je: Avant, Sportwagon, Wagon, Touring, ST (Station Wagon), Tourer, Variant... 


*Volvo V70 – obaranjem naslona zadnje klupe, dobija se više od jednog i po kubnog metra prtljažnog prostora

Kupe

Ima dvoja vrata i naglašeno sportsku pojavu. Pravila po pitanju prtljažnika su ista kao kod limuzine – praktično ih nema. Neki proizvođači ponekad svoje modele nazivaju kupeima, iako je očigledno reč o hečbeku sa troja vrata (npr.Citroen Xsara Coupe). Klasični primeri su Opel Calibra, Audi TT, Toyota Celica, Fiat Coupe, Honda Integra, Subaru BRZ...


*Kod mnogih kupea postoji zadnja klupa, ali odrasla osoba tu često ne može da se smesti

Kabriolet/roadster

Svaki automobil kojem se skida krov, ručno/automatski, platneni/čvrsti, bez obzira da li se sklapa u prtljažnik ili mora da se ostavi u garaži. Ovde svrstavamo i targa vozila, koja možemo da nazovemo polu-kabrioletima. Kod njih je zadnje staklo fiksirano, a skida se samo gornji deo krova.


*Gore je klasičan kabriolet, a dole targa

Monovolumen (miniven)

Izgleda kao povišeni karavan, sa skraćenim motornim prostorom i visokom i uspravnom pozicijom sedenja, kako bi se maksimalno iskoristila dužina i širina karoserije. Neki modeli imaju i treći red sedišta. Primeri: Chrysler Voyager, VW Sharan i Touran, Renault Scenic, Opel Zafira, Citroen Xsara Picasso, Ford S-MAX, Mazda5…


*Visokom pozicijom sedenja štedi se prostor

Džip/SUV

Ovde svrstavamo sva vozila koja ostavljaju utisak da se dobro snalaze van asfalta, bez obzira da li je reč o rasnom terencu (Land Rover Discovery), urbanom šminkeru bez pogona na svim točkovima (Nissan Juke) ili klasičnom pripadniku SUV porodice (BMW X5).


*Jeep Wrangler – jedan od retkih pravih terenaca

Ne mora da ima pogon na svim točkovima, reduktor, blokadu diferencijala, veliki klirens (udaljenost od tla), itd. Dakle, ako liči na „džipa“, onda je „džip“. Proizvode se sa troja ili petora vrata.

Primeri: Audi Q7, Q5, Q3, BMW X5, X3, X6, Dacia Duster, Mercedes ML, Ford Kuga, Honda CR-V, Hyundai ix35, Opel Antara, Škoda Yeti…

Pickup

Praktično terenac (SUV/džip) sa otvorenim tovarnim prostorom. Robustan i izdržljiv, pošto se od njega očekuje da nosi ozbiljan teret, vuče tešku prikolicu i probija se kroz bespuća. Postoje verzije sa jednim ili dva reda sedišta i pogonom na svim ili samo zadnjim točkovima. 


*Dva reda sedišta i kraći prtljažnik ili jedan red sedišta i duži prtljažnik  

Autor: Tim sajta Polovni automobili


Pogledaj ostale vesti