MENI

Zašto neki kriju registarske tablice u oglasima?

U oglasima ste našli automobil koji vam se sviđa, ali su mu na slikama skrivene registarske tablice. Da li je vlasnik suviše oprezan ili je u pitanju nešto drugo?

Skrivanje registarskih tablica automobila u internet oglasima nije retka pojava. Stoga mnogi postavljaju logično pitanje, kakva je svrha skrivanja kada tablicu svako može da vidi na ulici, parkingu ili u dvorištu?

Razgovarali smo sa nekoliko prodavaca o ovoj temi. Najčešći odgovor je da žele da sačuvaju privatnost iako su svesni da se ona može narušiti na mnoge druge načine i da skrivanje tablica ne pomaže previše.

Neki prodavci smatraju da će na taj način onemogućiti zlonamerne da saznaju gde žive. U oglas ostavljaju isključivo mobilni telefon (prepaid), sa potencijalnim kupcem se nalaze na nekom javnom mestu, a svoje podatke daju tek kada dođe do zaključenja ugovora.

Međutim, bilo ko se može predstaviti kao kupac koji želi da pogleda automobil i tako dođe do registarskog broja, na osnovu kojeg na nelegalan način može doći i do do podataka o vlasniku, broja šasije i slično. Zbog toga se svrsishodnost prikrivanja tablica dovodi u pitanje.

Na opasku da tablice mogu svakodnevno da se vide u javnosti pojedini prodavci odgovaraju da je to tačno, ali na samom automobilu često ne piše da se prodaje, kolika mu je cena, godište, koju opremu ima i slično... Na oglasu sa slikama je drugačije jer se predstavljaju svi podaci o vozilu. Zbog toga pojedinci, makar prikrivanjem tablica, neke informacije zadržavaju tajnim.

Neki drugi razlozi

Pomenuta je i mogućnost da, na primer, neko planira da svojim vozilom počini krivično delo, kao što je krađa goriva sa benzinske pumpe ili nešto mnogo ozbiljnije. Umesto da po parkinzima traži automobil identičan svom, na internet oglasima moguće je pronaći tuđ registarski broj, napraviti lažnu registarsku tablicu i tako zamesti trag.

Među povodima za skrivanje tablica u oglasima mogu da budu i razni privatni razlozi, koliko god nelogično delovali, kao što je skrivanje prodaje automobila od supružnika pre ili tokom samog razvoda. Možda je došlo do svađe unutar porodice, npr. između sina koji želi da proda automobil i oca koji to ne dozvoljava?

Ne smemo da zaboravimo ni vlasnike veoma skupih vozila (npr. 60.000 evra i više) koji imaju svoje načine da provere potencijalnog kupca pre nego što stupe u direktan kontakt...

Može li preko registarskog broja da se dođe do podataka o vlasniku?

Fizička lica na legalan način ne. Može, zloupotrebom i u saradnji sa nekim od zaposlenih u policiji ili drugim institucijama/kompanijama koje su u posedu tih podataka. Nadležni tvrde da postoje stroge kontrole i da je rizik sveden na minimum.

Koliko nam je zaštićena privatnost u institucijama?

U policiji tvrde da su podaci građana višestruko zaštićeni, pošto je reč o zatvorenom sistemu u koji mogu da uđu samo pripadnici policije i to samo uz svoju ličnu šifru. Navodno, kontrola korišćenja podataka je svakodnevna, a ukoliko se primeti nešto sumnjivo, policajac će biti pozvan na razgovor kako bi objasnio zbog čega je tražio podatke o određenoj osobi. Za takve prekršaje sledi krivična prijava i otkaz.

U osiguravajućim kućama takođe tvrde da je mogućnost zloupotrebe podataka svedena na minimum, te da nema razloga za brigu.

Da li da krijem registarske tablice na slikama u oglasima?

Po našem mišljenju, nema potrebe. Ukoliko se neko baš namerio na vas, doći će do željenih podataka na ovaj ili onaj način. Stoga je bolje da se fokusirate na zaštitu i prevenciju (obezbedite vozilo sigurnosnim uređajima, ne idite sami da pokazujete automobil potencijalnom kupcu, nakon prodaje novac držite na bezbednom mestu a „razglasite“ da se nalazi u banci, ugradite dodatnu zaštitu, mehaničku ili neki prekidač za struju...).

Autor: Tim sajta PolovniAutomobili.com


Pogledaj ostale vesti