MENI

Zašto se u svetu koriste auto kamere i da li su one dozvoljene kod nas?

Zamislite da nepažljiv pešak istrči ispred vašeg automobila, ne ostavljajući vam vremena da zakočite. Kako da dokažete da niste krivi? Zbog ovakvih situacija nevini vozači lako završe u zatvoru. Da li bi auto kamere pomogle da ishod bude drugačiji?

Internet je danas preplavljen snimcima saobraćajnih nesreća snimljenih kamerama iz automobila, pri čemu deluje kao da najveći broj stiže iz Rusije.

Zaista veliki broj automobila u ovoj zemlji ima kamere koje snimaju kroz vetrobran. Rusi su, obzirom na okolnosti, shvatili da je posedovanje sopstvenog video snimka u slučaju nekog incidenta isplativa investicija.

Razne prevare su tamo vrlo česte, od pešaka koji se praktično bacaju na vozila ili samo glume da su udareni, pa traže nešto novca kako ne bi zvali policiju, preko automobila koji će iznenada krenuti unazad, udariti vas i takođe pretiti policijom ukoliko ne platite, do zaletanja već slupanog vozila u vaše i okupljanja lažnih svedoka, koji će tvrditi kako ste krivi.

Stoga su mnogi Rusi pad cena digitalnih auto kamera (na engleskom „onboard camera“ ili „dash camera/cam“) dočekali kao pravo spasenje. Naime, u bratskoj nam zemlji sudovi video snimke sa kamera montiranih u automobil uzimaju kao relevantan dokaz. Uostalom, ako slika vredi više od hiljadu reči, koliko onda vredi video snimak?

Neke osiguravajuće kuće, pritom, daju popuste određenim klijentima ukoliko automobil ima kameru, i to ne samo u Rusiji.

Može li kamera za auto da se kupi kod nas?

Naravno, i to relativno povoljno. Problem je, međutim, u kvalitetu. Tržište je preplavljeno jeftinim kineskim originalima i kopijama, čije su tehničke karakteristike katastrofalne.

Stoga se pre konačne odluke o kupovini dobro informišite, kako ne biste završili sa kamerom čiji je snimak užasavajućeg kvaliteta.

Cene kreću od 3.500 dinara, pa naviše. Za 7.000-8.000 hiljada može da se nađe pristojan proizvod. Imajte u vidu da uglavnom dolaze bez memorije, pa ćete nju morati posebno da kupite. Na primer, Micro SD kartica od 8 GB, što je više nego dovoljno za ovu namenu, može da se nađe za manje od hiljadu dinara.

 

Auto kamera i kvalitet

Imajte u vidu da se kvalitet snimka u velikoj meri razlikuje među kamerama, iako su na papiru gotovo identične. Zemlja porekla ne govori ništa. Uostalom, danas se gotovo sve proizvodi u Kini.

Ako nameravate da ih kupite učinite to od proverenih prodavaca, kojima ćete moći da vratite kameru ukoliko njene karakteristike ne odgovaraju specifikaciji.

Ne vodite se slepo tehničkim podacima, kao što su vrsta video formata, rezolucija i slično. Potražite primere snimaka na sajtu proizvođača ili prodavca i imajte u vidu da su isti pravljeni uglavnom u idealnim uslovima (sunčan dan, automobil okrenut leđima suncu, itd.).

Pretražujte YouTube, pošto tu može da se nađe obilje amaterskih snimaka. Istina, kvalitet snimka koji gledate ne mora obavezno da odgovara originalu, pošto prilikom aploudovanja dolazi do određene kompresije snimka (ovo je komplikovana tema, pa ne želimo da ulazimo u detalje).

Raspitajte se i na internet forumima, stranim i domaćim – na njima možete da dobijete mnoštvo korisnih saveta.

Naprednije verzije

Postoje veoma napredne i skupe verzije, sa izuzetno kvalitetnom kamerom, odličnim osvetljenjem za noćno snimanje, GPS uređajem, senzorom G sile (pokazuje intenzitet ubrzavanja, kočenja, skretanja), beleženjem brzine kretanja i broja obrtaja motora. Često imaju i drugu kameru koja snima unutrašnjost automobila.

Njih ipak uglavnom kupuju entuzijasti koji žele da zabeleže svoje vozačko umeće. Međutim, mogu da budu korisne i kada ostavite automobil u servisu, a neko od zaposlenih odluči da se malo provoza, kao što je ovde bio slučaj: LINK

Snimanje zvuka

Uglavnom mogu da snimaju i zvuk, ali ova opcija može da se isključi. Naravno, kvalitet mikrofona varira, tako da će neki razgovor vozača i suvozača pretvoriti u nerazgovetno mumlanje. Važan je video snimak, pa se ne opterećujte zvukom, iako po nepisanom pravilu uz bolju kameru dolazi i dobar mikrofon.

HD samo na papiru?

Oznaka HD (high-definition) ne znači praktično ništa i ne dozvolite da vas prodavac impresionira njome. „Visoka definicija“ (u bukvalnom prevodu) trebalo bi da ukazuje na kvalitet snimka, ali neretko, kada pogledate snimak kamere, shvatićete da ne možete da pročitate registracionu tablicu vozila ispred vas.

Ovo je pojednostavljeno objašnjenje HD oznake i smatramo da nema potrebe da ulazimo u detalje. Ukoliko među čitaocima ima stručnjaka za ovu oblast, pozivamo ih da daju svoje mišljenje.

Količina memorije

Količina memorije nije toliko važna. Važno je da se snimi sam trenutak incidenta, a to će biti urađeno čak i ukoliko imate memorije za nekoliko minuta snimanja. Većinu kamera možete da podesite tako da snimke pretvaraju u posebne fajlove, na primer, na svakih 2, 5 ili 15 minuta, a kada se memorija popuni, najstariji fajl se presnimi. Tako praktično snimate neograničeno, bez potrebe za brisanjem snimaka.

 

Da li video snimak može da se koristi kao dokaz na sudu?

Kontaktirali smo sve relevantne institucije u Srbiji i saznali da ne postoji zakon koji čak ni približno uređuje ovu oblast, ali da video snimak sa auto kamere može da se koristi u sudskom postupku.

Naravno, na sudu je da odredi relevantnost video snimka i da u slučaju potrebe pozove veštake koji će proceniti originalnost snimka i vreme snimanja, identifikovati vozila na snimku i slično.

Dakle, odgovor je – da, auto kamera može da se koristi na sudu. Ukoliko je, međutim, reč o takozvanom „češanju“, nakon kojeg je krivac snimljen kamerom tokom bega, ali njegov registarski broj ne može jasno da se vidi, ovaj snimak neće biti od velike koristi.

Pravne komplikacije?

Da li snimanje auto kamerom može da dođe pod udar člana 143 Krivičnog zakonika - Neovlašćeno prisluškivanje i snimanje? U retkim situacijama da, kako nam je reklo nekoliko sudija, ali vozač koji koristi ovu kameru samo za snimanje eventualnih saobraćajnih incidenata ne mora da brine o tome.

Verovatno ste se iznenadili što zakon ni u ovom slučaju nije jasan i precizan? Navodimo član 145, stav 7 iz Zakona:

„Fotografije ili zvučni, odnosno zvučni i video snimci koji su napravljeni bez prećutne ili izričite saglasnosti osumnjičenog ili okrivljenog koji se na njima nalaze, ili čiji je glas snimljen, mogu da se koriste kao dokaz u krivičnom postupku, ako su fotografije ili zvučni, odnosno zvučni i video snimci nastali kao vid bezbednosnih mera preduzetih od strane držaoca stana i drugih prostorija, odnosno od strane drugog lica po nalogu držaoca stana i drugih prostorija, što se odnosi i na dvorišne i druge slične otvorene prostore“.

Teoretski, auto kamera jeste vid bezbednosne mere koju je „držaoc“ automobila preduzeo i nećete imati nikakvih pravnih problema, osim ukoliko ciljano i planirano ne snimate određenu osobu.

„Ako svedok laže, kamera ne laže“

U situacijama kada automobil udari pešaka ili biciklistu, krivica se po nepisanom pravilu svaljuje na vozača automobila. O nedisciplini pešaka i biciklista retko se govori a neretko se događa da se incidenti događaju daleko od raskrsnica, pešačkih prelaza, semafora, itd. Vozači se kunu da nisu mogli da izbegnu udarac, tvrdeći da je:

a)      biciklista vozio po neasfaltiranom delu trotoara i iznenada prešao na put, verovatno kako bi izbegao neku rupu. Okrivljeni vozač tvrdi da nije mogao da odreaguje dovoljno brzo i došlo je do obaranja bicikliste

b)      pešak stajao pored puta i razgovarao mobilnim telefonom; bez gledanja je iskoračio na put, verovatno želeći da pređe na drugu stranu i tek tada pogledao levo - u tom trenutku je došlo do udarca

Možda su vozači u ova dva slučaja krivi, a možda nisu – to nikada nećemo saznati, pošto nije bilo svedoka. Njihova sudbina je bila u rukama suda i veštaka, u nedostatku svedoka i konkretnih dokaza. Dakle, digitalna kamera za kola može da postane vaš najbolji prijatelj.

Uzmimo kao primer i situaciju kada se dva automobila sudare na raskrsnici, pri čemu je jedan od njih prošao kroz crveno. Oba vozača mogu da tvrde da je druga strana kriva. Ukoliko krivac ima saputnike koji će kao svedoci na sudu potvrditi da su upravo oni prošli na zeleno, a drugi automobil na crveno, posledice mogu da budu ozbiljne iako niste krivi.

 

Primeri snimaka u različitim vremenskim uslovima (nisu prikazane saobraćajne nesreće već demonstracije proizvođača).

Auto kamera 1

Auto kamera 2

Auto kamera 3

Auto kamera 4 

Auto kamera 5  (kišni uslovi)

* Ovaj tekst nije reklama niti uz pomoć ovih linkova promovišemo nekog proizvođača.

Autor: Tim sajta PolovniAutomobili.com


Pogledaj ostale vesti