Ovaj mali i pristupačan auto, dužine samo 3,8 m, izuzetno je popularan kao polovnjak zbog male potrošnje goriva, naročito sa 1.5 dCi motorom, pouzdanosti, cene održavanja i popravki... Novopečeni vozači ga često biraju kao svoj prvi automobil, a zahvaljujući tome što se proizvodio izuzetno dugo, izbor je zaista bogat.
U početku su motori bili vrlo slični onima kod prethodne generacije, da bi vremenom motorizacija postajala sve savremenija – sa 16 ventila i sa više snage. Sportski Clio RS sa 170 KS stigoa je 1998. godine sa svojim 2.0-litarskim motorom i maksimalnom brzinom od 220 km/h. Prvi blagi redizajn obavljen je 2000. godine – uključujući novu instrument tablu, opremu, drugačije pakete opreme... Iste godine osvojio je maksimalne 4 zvezdice na Euro NCAP testu bezbednosti. Već 2001. usledio je ozbiljan redizajn (verzija Phase 2), sa kvalitetnijim materijalima u kabini, drugačijim kokpitom, bogatijom dodatnom opremom, itd. Takođe je u ponudu ubačen 1.5-litarski common-rail dizelaš. Novi ozbiljan redizajn urađen je 2004. godine i uz tu verziju ide oznaka Phase 3, a tada su stigli i novi motori. Postao je dostupan 1.5 dCi sa 100 KS. Godine 2006. ponovo redizajn – Phase 4, poznat i kao Clio Campus (ili Storia u Sloveniji). Naime, u to vreme pojavio se novi Clio – 3. generacije – a pošto je naš „stari“ Clio 2. generacije nastavio da se proizvodi, dobio je dodatnu oznaku Campus (ili Storia) da bi se razlikovao od novog. Nastavio je da se proizvodi do 2015. godine u Sloveniji, a u Argentini i Kolumbiji do 2017. godine. Bio je dostupan kao hečbek sa 3 i 5 vrata, ali i kao sedan nama poznat kao model Thalia – na drugim tržištima se prodavao pod drugim imenima.
Drugi modeli u njegovoj klasi su: Opel Corsa, Fiat Punto, VW Polo…
Od početka do kraja proizvodnje enterijer je pretrpeo razne izmene, tako da je teško generalizovati. Pritom, dosta toga zavisi i od paketa opreme. Kvalitet materijala u kabini se vremenom poboljšavao, mada je nerealno očekivati premijum nivo. Tu su određeni delovi od tvrde plastike zbog kojih se javljaju krckanje i „cvrčci“. Vozač i suvozač imaju dovoljno prostora i sede udobno, mada se neki žale da su sedišta suviše mekana i da imaju slabu bočnu podršku. Pozadi ima malo mesta – možda čak i najmanje u ovoj klasi, naravno kada se porede ekvivalentni konkurenti. Instrument tabla je pregledna, a ergonomičnost komandi prosečna. Vozačko okruženje je jednostavno, ali dopadljivo.
Osnovna zapremina prtljažnika je prosečna sa svojih 255 litara - na nivou direktnih konkurenata kao što su Opel Corsa (260) i Fiat Punto (264). Kada se obore nasloni zadnje klupe, dobija se 1.037 litara. Ova zapremina je takođe na nivou direktne konkurencije, koja je za nijansu duža i ima za nijansu više prostora. Generalno – praktičnost je prosečna za ovu kategoriju.
Odličan je za provlačenje kroz gradske gužve zahvaljujući kompaktnim dimenzijama, ali postoji jedan problem – ima prilično veliki krug okretanja za svoju veličinu i namenu, što u određenoj meri poništava sve prednosti kompaktnosti. Udoban je – može se reći da je najudobniji u svojoj klasi. Naravno, nisu sve verzije iste, pošto je vremenom i oslanjanje unapređivano, a tu su i različite dimenzije točkova. U krivinama je stabilan i siguran, ali ne može se nazvati sportistom. Do upravljača koji je dovoljno precizan stiže pristojna količina povratnih informacija sa točkova, tako da je generalno zabavno voziti ga i kroz krivine, dok je po lošim putevima i dalje prilično udoban. Zvučna izolacija je dobra.
Prednosti
Cena/Kvalitet Pouzdanost Održavanje MotorVeoma kvalitetan auto B segmenta. Dugotrajan i pouzdan, koristimo ga u mojoj porodici vec 16 godina. Kompaktan, a opet ima dovoljno prostora unutra i na zadnjoj klupi, i u gepeku za prenos stvari, a jos vise kada se obore sedista. Dosta opreme za to godiste (kasne '90-te, pocetak 2000-ih) i tu klasu (Air bag, ABS, podizaci stakala, centralno i daljinsko zakljucavanje, klima, bord racunar). Dosta dobri limarijski i mehanicki jednostavni i izdrzljivi. Dosta udobna sedista i oslanjanje, sa korektnom zvucnom izolacijom u poredjenju sa konkurencijom. Jeftini za odrzavanje.
Mane
Iskreno receno nema ih puno. Termostat pre svega, ventili treba da se steluju i zaptivke ventila da se menjaju. Eventualno obratiti paznju na ostale senzore koji kontrolisu rad motora. Crevo usisa vazduha zna da propadne s godinama, a novo ne moze da se nabavi. Treba odrzavati auto redovno (mali i veliki servisi), ali to bi trebalo da je norma. Elektronika motora usled starosti zna da bude osetljiva. Farovi znaju da matiraju. Dobar deo modela koje srecem ima problema sa lakom, moj konkretan primerak nema, verovatno zbog garaziranosti. Nema problema sa truljenjem, zabice plastike na eksterijeru i enterijeru znaju da budu lomljive sa godinama.
Pogledajte ostale utiske za:
Renault Clio Hečbek (1998-2001)
Renault Clio Hečbek (2001-2008)
Zimske - od 3.852 din do 6.719 din po gumi
Letnje - od 3.786 din do 6.433 din po gumi
* Cene su preuzete sa sajta Internet prodaja guma
Godišnji troškovi registracije su
od 14.600 din do 25.600 din
* Prikazana minimalna i maksimalna cena podrazumeva cenu registracije za trenutno aktivne oglase na našoj platformi.
Cene su informativnog karaktera, a njihov obračun je omogućen u saradnji sa SuperRegistracija.
* Klik na link vas vodi na sajt Euro NCAP na kojem polovniautomobili.com ne garantuju za tačnost prikazanih podataka.
* Prikazani podaci na ovoj stranici su informativnog karaktera, polovniautomobili.com ne snose odgovornost za njihovu tačnost i isti mogu biti podložni izmenama i dopunama.
Pronašli smo još 251 ovakvih oglasa Pogledaj sve oglase