BMW X5 je prilično impresivan automobil, odnosno SUV ili kako god BMW već želi da ga kategoriše. Luksuzan, autoritativne pojave, fantastičnih voznih osobina, uz širok izbor snažnih motora i dodatne opreme - naravno, sve je to dolazilo uz odgovarajuću (visoku) cenu. Na sreću kupaca polovnjaka, cena novih primeraka je brzo padala iz godine u godinu, mada se taj pad usporava što je auto stariji. Sa druge strane, ostaje problem skupog održavanja, ali sve gore navedeno se odnosi na gotovo svaki auto iz visoke klase sa visokom cenom.
BMW X5 druge generacije, kodne oznake E70, nasledio je E53, koji je svojevremeno svojom pojavom poremetio automobilski svet – najavio je da će SUV-ovi i krosoveri početi da otimaju sve veći deo tržišta klasičnim luksuznim limuzinama, ali i drugim lajf-stajl karoserijskim verzijama. X5 druge generacije proizvodio se u Americi i u Meksiku - ne u Evropi. Od prve generacije širi je za 6 cm, duži za 16,5 cm, ima za 11 cm veće međuosovinsko rastojanje, dok je visina ostala praktično ista. Ova generacija X5 dobila je razne vrlo napredne sisteme za period kada se pojavila. Sistem iDrive koji kontroliše mnoštvo funkcija, opreme i drugih sistema u automobilu postao je lakši za upotrebu, s obzirom da su se neki vlasnici automobila marke BMW žalili na njegovu prekomplikovanost. Dobio je LED zadnje svetlosne grupe, a među opcionom opremom je i “heads-up” displej (prikazuje informacije na vetrobranu), aktivni upravljač, aktivno oslanjanje koje između ostalog i sprečava naginjanje u krivinama. Manuelni menjači su u potpunosti izbačeni iz ponude. Ima stalan pogon na svim točkovima, ali uprkos tome ne impresionira van asfalta, odnosno kada je u pitanju nešto teži teren. Redizajnirana verzija pojavila se 2010. godine. Izmene u kabini su vrlo suptilne, međutim dosta je urađeno “ispod lima”. Unapređena je ponuda motora i menjača. Popularnost 3.0-litarskog dizelaša, čak i u najslabijoj verziji od 235 KS, ne treba da čudi pošto do 100 km/h može da ubrza za oko 8 sekundi, što je odličan rezultat s obzirom na veliku masu vozila. Pritom i potrošnja može da bude sasvim pristojna ukoliko se ne preteruje sa gasom.
Drugi modeli u njegovoj klasi su: VW Touareg, Mercedes ML, Range Rover Sport…
Materijali u kabini su vrhunskog kvaliteta, što važi i za završnu obradu. Pokazali su se i prilično otpornim na habanje. Vozačka pozicija je sjajna, uz brojne mogućnosti podešavanja sedišta i upravljača. Vozačko okruženje je vrlo ergonomično. Pritom nema mnogo komandi, pošto je njihovu ulogu preuzeo iDrive sistem. Čitava kabina je prostrana, luksuzna i komforna. Na zadnju klupu mogu da se smeste i tri odrasle osobe, čemu u velikoj meri doprinosi i činjenica da gotovo nema centralnog tunela na podu koji kod većine drugih automobila smeta stopalima putnika u sredini. U zavisnosti od opreme može da se podešava nagib naslona zadnje klupe. Opciono su mogla da se dobiju još dva sedišta u prtljažniku, tako da X5 može da preveze do 7 osoba. Istina, sedišta su prilično neudobna, pozicija sedenja je nezgodna iako prostora ima više nego što se očekuje. Zato se može reći da su namenjena deci ili osobama prilično sitne građe.
Pored toga što prtljažnik ima veliku zapreminu, pravilnog je oblika, što doprinosi praktičnosti. Zapremina prtljažnika je od 620 do 1.750 litara. Ispod poda prtljažnika postoje dodatne ostave i pregrade. Vrata prtljažnika se otvaraju iz dva dela. Kada se donji deo otvori, ostaje u horizontalnom položaju, a dobro je to što je tada u ravni sa tovarnom površinom prtljažnika, pa nema problema kada želite da ubacite duže i kabastije predmete. Kabina ima prosečan broj pregrada i ostava za ovu klasu.
Uprkos dimenzijama, naročito visini, kao i velikoj masi, X5 se na putu ponaša kao pravi BMW. Dinamičan je i agilan, naročito ako ima aktivno oslanjanje i aktivno upravljanje. Naravno i dimenzije točkova mogu da igraju veliku ulogu. Odlične vozne performanse su postignute sofisticiranim oslanjanjem. Stoga malo koji SUV može po voznim osobinama da se poredi sa X5-icom, a na uporednim testovima u zavisnosti od verzije i uslova testiranja neretko nadmašuje i Porsche Cayenne. Tu su i razni elektronski sistemi koji pomažu da se kroz krivine prolazi harmonično. Upravljač pruža dovoljno povratnih informacija i dovoljno je precizan. Ipak, uprkos tome što je progresivan, neki vozači smatraju da je suviše težak pri sporoj vožnji i npr. pri parkiranju. Veoma je siguran i pri visokim brzinama. Udobnost nije baš na najvišem nivou, što je bio kompromis kako bi se postigle bolje vozne osobine. Naravno, udobnost zavisi od vrste vešanja, kao i od dimenzija točkova. Daleko od toga da je neudoban, ali u njemu se neplovi kao na oblacima što mnogi očekuju s obzirom na njegovu cenu i s obzirom da je reč o SUV-u premijum marke. Mogućnosti van asfalta mu nisu impresivne.
Prednosti
MotorDosta sportski se ponasa.
Mane
Održavanje KomforNeudoban, krut, jako malo mesta za putnike u odnosu na konkurenciju, van puta nije bas za pohvalu.
Pogledajte ostale utiske za:
Zimske - od 10.194 din do 20.719 din po gumi
Letnje - od 9.286 din do 17.881 din po gumi
* Cene su preuzete sa sajta Internet prodaja guma
Godišnji troškovi registracije su
od 94.500 din do 209.400 din
* Prikazana minimalna i maksimalna cena podrazumeva cenu registracije za trenutno aktivne oglase na našoj platformi.
Cene su informativnog karaktera, a njihov obračun je omogućen u saradnji sa SuperRegistracija.
* Klik na link vas vodi na sajt Euro NCAP na kojem polovniautomobili.com ne garantuju za tačnost prikazanih podataka.
* Prikazani podaci na ovoj stranici su informativnog karaktera, polovniautomobili.com ne snose odgovornost za njihovu tačnost i isti mogu biti podložni izmenama i dopunama.
Pronašli smo još 104 ovakvih oglasa Pogledaj sve oglase