Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

BMW Serije 5 (2003 – 2010)

Izvor: Rudiecast / Shutterstock.com

Serija 5 - peta generacija

Serija 5 E60 je od prethodne generacije duža za oko 6 cm, viša za preko 3 cm, šira za 4,5 cm i u proseku teža za 100 kg. Drastično različit dizajn i spolja i iznutra u odnosu na prethodnu generaciju izazvao je lavinu kritika, ali bilo je i onih koji su podržavali ovakvu promenu. Mnogima je smetalo, između ostalog, to što instrumenti i komande nisu više zakrenuti ka vozaču (što je na budućim generacijama „ispravljeno“).

Prednosti Prednosti

prostoranost
vozne osobine
zvučna izolacija

Mane Mane

udobnost
problemi sa sistemom za upozorenje na probušenu gumu
ergonomičnost

Opis modela

Generalne informacije

Peta generacija BMW-a Serije 5, koju nazivamo i E60 (kodna oznaka), dostupna je kao klasičan sedan i kao karavan. Ona je prva „petica“ kod koje su po prvi put primenjeni razni sistemi i tehnologije kao što su iDrive „infotainment“ sistem, head-up displej, aktivni tempomat, aktivno upravljanje, adaptivni farovi, „night vision“ sistem (sistem za pomoć pri noćnoj vožnji), kontrola glasom... Takođe ovo je prva Serija 5 koja je bila dostupna sa turbo benzinskim motorom i regenerativnim kočenjem. Prednja struktura automobila izrađena je od aluminijuma, dok je čelik korišćen za putničku kabinu i zadnji deo. Na ovaj način je olakšan prednji deo i postignut bolji balans – lakše se postizao idealan raspored mase po osovinama 50:50. Ipak, ovaj koncept je napušten kod naredne generacije, upravo zbog troškova, ali i zbog napretka u radu sa čelikom. Sportska M5 verzija ima V10 motor sa 507 KS pri čak 7.750 o/min i 520 Nm. Do 100 km/h ubrzava za 4,7 sekundi. Inače, M5 ove generacije bio je dostupan čak i u karavan verziji, ali je prodato samo 1.025 karavana, s tim što je ukupan broj prodatih primeraka 20.548. Serija 5 je redizajnirana 2007. godine, mada su izmene prilično suptilne i uključuju izmene na farovima, prednjem braniku, zadnjim svetlosnim grupama... Sa druge strane, enterijer je pretrpeo značajnije promene. Takođe, i iDrive sistem je unapređen. Petica je tada dobila i nove motore i menjače. Britanska policija je vozila 530d karavane i sedane i kažu da su se pokazali pouzdanim i ekonomičnim i pri većim kilometražama. U Evropi su ubedljivo najpopularniji bili 2.0-litarski dizelaši kada je u pitanju kupovina novih. Nažalost, određene verzije imaju problem sa lancem, koji može da izazove havariju ukoliko se ne prati stanje i ne sredi na vreme. Ako kupujete ovaj auto, raspitajte se obavezno o ovom problemu kako biste znali na šta da obratite pažnju prilikom traženja.

Drugi modeli u njegovoj klasi su: Mercedes E klase, Audi A6…

Unutrašnjost

Kvalitet i završna obrada nisu na nivou prethodne generacije - tu je BMW podbacio. Na sreću, materijali su se pokazali otpornim na habanje, tako da stariji primerci uglavnom i dalje izgledaju očuvano, bar u odnosu na svoje godine. Pozadi ima zaista mnogo mesta. Na ovom polju pobeđuje Mercedes E klase, što je mnoge iznenadilo. Ergonomičnost nije na najvišem nivou i traži od vozača period navikavanja.

Praktičnost

Sedan sa svojih 520 litara u prtljažniku sasvim zadovoljava potrebe prosečne porodice ili zahteve koji se postavljaju pred poslovnu limuzinu. Karavan ima od 500 do 1.650 litara, pa može da transportuje i kabastiji teret. iDrive sistem u početku može da frustrira vozača zbog načina funkcionisanja. Međutim, nakon određenog perioda navikavanja trebalo bi sve da bude u redu. Broj i zapremina pregrada i ostava za razne sitnice je prosečan za automobil ove klase i veličine.

U vožnji

Ova petica je fantastična na putu, sa odličnom upravljivošću i smirenošću u krivinama, pri čemu vozač zaista može da uživa, bez straha da će izgubiti kontrolu, osim ako baš ne pretera. Negativna strana je udobnost – odnosno, nedostatak iste, naročito ukoliko su montirani veći točkovi. Oslanjanje se ne može direktno nazvati neudobnim, ali je znatno tvrđe nego što se to očekuje od velike i luksuzne limuzine. Pritom ne pomažu ni run-flat gume koje su tvrđe od klasičnih. Upravo njih mnogi krive za neudobnost. Međutim, ako naiđete na primerak sa bilo kojom vrstom sportskog vešanja, tada će biti zaista neudoban.

Iskustva drugih vozača

Prednosti Prednosti

Cena/Kvalitet Potrošnja Komfor Motor

Kvalitet voznje, izgled automobila, komfor i potrosnja su najvece vrline ovog automobila (potrosnja motora 520d 150 KS). Dizelski motori M47 (2.0 l) i M57 (3.0 l) su opste gledano vrlo pouzdani. Ima i solidnih benzinskih motora (2.2 benzinac u 520i i V8 motori). Dobri rucni menjaci, solidni automatski. Zadnja vuca je odlicna sto se tice uzivanja u voznji, mada je to mozda moj licni utisak. Sve u svemu solidan auto E segmenta. I osnovne verzije imaju solidnu opremu.

Mane Mane

Odrzavanje zna da bude skuplje od proseka, pre svega majstori znaju satnicu da naplate solidno. Cene delova su uglavnom dobre, da ne kazem odlicne za klasu, mada ima izuzetaka (amortizeri npr.). Opet zavisi od kvalteta delova i proizvodjaca istih. Kvalitet enterijera bi mogao biti bolji za klasu, narocito pojedinih plastika. Dizelski motori imaju dizelskih boljki (EGR, DPF, dizne). Noviji dizelski motori (N47 i N57) imaju drasticno skuplji veliki servis zbog polozaja lanca. Inace moderniji motori, kultivisanijeg rada od starijih verzija, ali losijeg kvaliteta tokom godina proizvodnje ovog automobila. 3.0 l motori su generalno bolji od 2.0 l sto se tice pouzdanosti. Benzinski motori osim potrosnje, imaju standardnih problema sa VANOSom ako su sa pocetka proizvodnje modela. S obzirom da i oni imaju lanac, treba voditi racuna i o tome. Elektronika je osetljiva kod ovog modela, zna da izbaci greske koje nemaju veze sa realnom situacijom, jer taj element radi. Ali los akumulator, zaprljani kontakt ili senzor, los regulator napona i alternator znaju da ih izazovu. V10 motor je samo za one sa dubokim dzepom, zbog pouzdanosti, jer moze da izvuce novca za odrzavanje taman koliko je sama vrednost tog primerka.

Troškovi održavanja

Cena guma za standardne dimenzije 225/55/R17:

Gume za zimsku sezonu Zimske - od 7.594 din do 29.453 din po gumi

Gume za letnju sezonu Letnje - od 7.330 din do 24.267 din po gumi

* Cene su preuzete sa sajta Internet prodaja guma

Pogledaj kompletnu ponudu novih guma


Registracija vozila

Godišnji troškovi registracije su

od 32.900 din do 175.700 din

* Prikazana minimalna i maksimalna cena podrazumeva cenu registracije za trenutno aktivne oglase na našoj platformi.
Cene su informativnog karaktera, a njihov obračun je omogućen u saradnji sa SuperRegistracija.

Test sigurnosti

EURONCAP

Odrasli:
4*
Deca:
4*
Pešaci:
1*
EURONCAP - Test sigurnosti
Pogledajte rezultate testa sigurnosti ovog modela

* Klik na link vas vodi na sajt Euro NCAP na kojem polovniautomobili.com ne garantuju za tačnost prikazanih podataka.

Tehničke specifikacije

Odaberite tip motora
Snaga motora Snaga motora:
-
Obrtni moment Obrtni moment:
-
Prosečna potrošnja Prosečna potrošnja:
-
Max. brzina Max. brzina:
-
Ubrzanje od 0-100 km/h Ubrzanje od 0-100 km/h:
-
Težina Težina:
-

* Prikazani podaci na ovoj stranici su informativnog karaktera, polovniautomobili.com ne snose odgovornost za njihovu tačnost i isti mogu biti podložni izmenama i dopunama.

Ponuda oglasa na sajtu

Pronašli smo još 309 ovakvih oglasa Pogledaj sve oglase