Kako rade senzori za kišu?

Mnogi automobili imaju brisače koji rade automatski. Ali kako i na osnovu čega se brisači aktiviraju?
Generalno, objašnjenje je prilično jednostavno, ali nije baš jednostavno razumeti pojedine komponente i njihov rad... Uglavnom, tu je optički senzor koji detektuje vlagu na vetrobranu (sa spoljašnje strane). Taj senzor je montiran sa unutrašnje strane vetrobrana, u blizini retrovizora.
Ovaj senzor emituje infracrvenu svetlost kroz staklo pod uglom od 45 stepeni - pri čemu je veoma važno što je emituje baš pod tim uglom.
Ukoliko je staklo suvo, najveći deo te svetlosti će se odbiti od spoljašnje površine vetrobrana nazad u senzor.
Međutim, ako se na staklu nalazi voda, odnosno kapljice kiše - ta svetlost će se "razleteti" u raznim pravcima. Generalno, što je više vode na vetrobranu, manje infracrvene svetlosti će se vraćati u senzor.
"Elektronika" i softver koji je kontrolišu čitav proces podešeni su tako da se brisači aktiviraju kada količina svetlosti opadne ispod određenog nivoa. Nakon toga softver određuje brzinu brisača na osnovu toga koliko brzo se voda/kiša nakuplja na vetrobranu između prolaska brisača.
Ovaj sistem ima mogućnost da fino i precizno određuje brzinu rada brisača, ali to zavisi od proizvođača i modela.
Da li ovaj sistem reaguje na sneg?
Da, reaguje na sneg po istom sistemu kao na kišu.
Takođe, možda se neće uvek aktivirati idealno. Na primer, možda brisači "okrenu jedan krug" kada za time nema potrebe ili ćete morati ručno da ih aktivirate iako kiša već pada. To su već stvari koje zavise od programa koji kontroliše njihovo aktiviranje i senzora.
Foto: Shutterstock.com