Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Gume za leto odmah ili sačekati još malo?

Gume za leto odmah ili sačekati još malo?
Postavljeno 04.04.2023. u 14:46
Autor: Dragan Romčević

Iako je 1. aprila prestala zakonska obaveza korišćenja zimskih guma kada se na kolovozu nalazi sneg, led ili poledica, očigledno je da su nam zimske gume i dalje potrebne.

Istina, metereolozi jesu najavljivali sneg, AMSS je upozoravao da ne treba žuriti sa montiranjem letnjih guma, ali toplo i sunčano vreme tokom marta navelo je mnoge vozače da pomisle kako leto samo što nije stiglo.

U martu sunčano, uz 15 ili 20 stepeni Celzijusa, što nikako nisu idealni uslovi za vožnju na zimskim gumama, a 4. aprila „dobro jutro“ nam poželi sneg koji ne prestaje da pada i temperatura ispod nule.

Kako onda biti odgovoran i koristiti odgovarajuće gume u skladu sa vremenskim i svim drugim uslovima? Postoji rešenje, tj. kompromis, ali krenimo redom.

Ne treba uništavati zimske gume po vrelom asfaltu

Postoji mnogo razloga zašto zimske gume ne treba koristiti kada su visoke temperature, a bezbednost je na prvom mestu. Razlika između zimskih i letnjih guma nije samo u dubini i vrsti šare, već i u materijalu od kojeg su napravljene.

Zimske gume su napravljene od smeše koja zadržava dobre karakteristike i kada temperatura ode daleko ispod nule, pri čemu karakteristična duboka šara pomaže da „kopaju“ kroz sneg i bolje „grebu“ po ledu.

Međutim, upravo te prednosti zimskih guma u zimskom periodu postaju veoma ozbiljne mane kada temperature odu visoko u plus.

1)    Brže se troše - zimske gume su napravljene od mekše smeše, koja se pri visokim temperaturama znatno brže troši, naročito pri oštrom kočenju, skretanju i ubrzavanju. Dakle, brže će „oćelaviti“, pa ćete ranije morati da kupite nove

2)    Lošije koče - ozbiljno produžavaju put kočenja, što pri višim brzinama može da dovede do udesa koji biste mogli da izbegnete da ste imali letnje gume. Tada ne samo što niste uštedeli ne kupivši letnje pneumatike, već ste se bacili u veoma ozbiljan trošak

3)    Lošije ponašanje u krivinama i pri oštrim manevrima – slično kao kod kočenja, zbog specifične smeše koja suviše omekša pri visokim temperaturama, jednostavno ne mogu da „drže“ asfalt kao što to mogu letnje. Takođe veća mogućnost udesa

4)    „Ispeku“ se – visoke temperature trajno menjaju karakteristike materijala od kojeg su napravljene zimske gume. Kada dođe zima, one više neće imati odgovarajuće karakteristike. Dakle, dvostruka šteta – potrošiće se šara, a ono što ostane od nje, na zimu neće „raditi“ onako kako bi trebalo

5)    Veća potrošnja goriva – zimske gume generalno imaju veći otpor kotrljanju, a kada se leti „razmekšaju“, to još više dolazi do izražaja

Gde je temperaturna granica?

Stručnjaci kažu da je 7 °C temperatura koja bi trebalo da posluži kao odrednica kada treba menjati zimske i letnje gume. Naravno, ovo nije strogo pravilo, pošto u toku noći i rano ujutro temperatura može da bude 1 °C, a da posle podne skoči do 15°, pa uveče opet krene naniže...

Kako da čuvam zimske gume?

a)   Sa felnom – horizontalno, jednu na drugoj, naduvane na uobičajen ili nešto manji pritisak. Ukoliko vam je prostor problem, možete i da ih okačite na zid, a u tom slučaju ih naduvajte na jedan bar

b)   Bez felne – vertikalno, jednu uz drugu. Obavezno ih rotirajte npr. 2-3 puta mesečno, da se ne bi deformisale

Mnogi vulkanizeri pružaju uslugu čuvanja guma – cena je npr. 400-500 dinara mesečno za 4 gume.

Pre nego što skinete gume, obeležite njihove pozicije na automobilu, da biste na proleće mogli da ih vratite na isto mesto ili da ih rotirate.

Razlika između zimskih i letnjih guma nije samo u dubini i vrsti šare, već i u materijalu od kojeg su napravljene. Letnje gume su izrađene od mešavine koja se odlično ponaša pri visokim temperaturama, ali se zato zimi stvrdnu i veoma loše koče i skreću čak i na apsolutno suvom asfaltu pri niskim temperaturama.

Da li su onda „univerzalne“ (All-Season) gume idealno rešenje?

Gume koje mogu da se koriste i zimi i leti, odnosno „All Season“ gume – postaju sve popularnije i kod nas i širom Evrope. To pokazuje i rast prodaje, kao i sve veći izbor guma – tu su gume brojnih proizvođača, u sve većem broju dimenzija i u širokom cenovnom rangu.

Zime su sve toplije, sa sve manje snega. Često imamo i duže sunčane periode sa vrlo visokim temperaturama za zimsko doba godine.

Čak i u jesen i u proleće kada je preko dana veoma toplo, ponekad noću i rano ujutro može da se naleti na neočekivanu poledicu, a onda poslepodne ponovo imamo osećaj kao da smo usred leta. Međutim, sneg može da nas iznenadi i u martu i u aprilu, naročito u brdskim i planinskim predelima.

Jasno je, dakle, da tokom kalendarske jeseni, zime i proleća mogu da nas iznenade razni „ekstremi“.

Naravno, nisu sve „All Season“ gume iste – postoje drastične razlike između njih. O tome smo pisali detaljno u tekstu „All Season“ gume – odlično rešenje ili loš kompromis?

Koliko uopšte koštaju „All Season“ gume?

Cene guma za sve sezone možete da pogledate na sajtu www.internet-prodaja-guma.com (All Season).

Zaključak – da li se isplate „All Season“ gume?

Nekome se isplate, nekome ne – jednostavno je nemoguće dati univerzalan odgovor. Previše je faktora u igri:

  • Koje gume planirate da kupite? Neke mogu da budu duplo i više skuplje od drugih. Neke će se brže potrošiti od drugih. Koliko je vama uopšte važan kvalitet guma i koliko ste novca spremni da izdvojite? Pritom, za neke dimenzije guma izbor nije baš velik...
  • Koliku kilometražu prelazite godišnje?
  • U kakvim uslovima vozite?
  • Na kakve kompromise ste spremni?
  • Treba da budete svesni činjenice da razlike između „All Season“ guma mogu da budu drastične – na snegu, zimi na čistom i suvom asfaltu, po kiši, leti na vrelom asfaltu... Hoćete li da se upustite u detaljno upoređivanje ili ćete uzeti one koje vam na prvi pogled deluju kao najbolji odnos uloženo/dobijeno?

Uglavnom, ukoliko 90% ili više odsto vremena za volanom provedete u gradu i to najčešće u saobraćajnom špicu, naročito ako živite u gradu u kojem ne pada mnogo snega, ne prelazite velike kilometraže, ne idete na duža putovanja (osim npr. na more), onda i neke od najjeftinijih „All-Season“ guma mogu da budu dobar izbor.

Sa druge strane, ukoliko se odlučite za neke sa vrha ponude, da ne kažemo najskuplje, njihove karakteristike su po snegu više nego zadovoljavajuće, a ne morate mnogo da brinete ni za njihovo ponašanje u drugim uslovima.

Dakle – ne mogu sve „All Season“ gume da se strpaju u istu korpu. Svaki proizvođač je prilikom određivanja karakteristika nekog konkretnog modela gume i njenog konstruisanja pratio svoju „filozofiju“.

Foto: Shutterstock.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 1
Pregleda: 5310
Ocena: 5
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Слободан

Стално се свуда понавља погрешан податак у вези 7 степени Целзијуса изнад нуле. Нетачно је да су зимске гуме боље од летњих испод +7 степени (па до пар степени изнад нуле). Оно што је тачно је то да се оквирно узима да је време за прелазак са летњих на зимске гуме онда када *просечна температура дана* падне испод +7 степени Целзијуса.

Odgovori