Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Saveti za mlade koji prvi put putuju automobilom na more

Saveti za mlade koji prvi put putuju automobilom na more
Postavljeno 22.05.2017. u 14:17

Planirajte destinaciju prema svojim mogućnostima

Možda vam se čini da je još rano za ovakav tekst, ali je ovo zapravo savršen trenutak, videćete i zašto. Evo šta treba da znate pre odlaska na dug put i koji su to saveti za prvo samostalno putovanje automobilom na more.

Prvi savet koji odmah možemo reći, jeste da odaberete destinaciju prema sopstvenim vozačkim mogućnostima i željama. Šta to znači? Svaki mladi vozač može biti dobar, ipak, duga putovanja su nešto za šta se treba pripremiti. Ako nikada do sada niste išli na dugo putovanje, čak i razdaljina od 400 km može biti preduga.

Zbog toga je izbor destinacije za letovanje prva stavka koju morate učiniti. Put do Turske bi bio prezahtevan, pa je put do Grčke optimalniji. Ipak, iako birate Grčku, predlažemo da to budu bliže destinacije Olimpske regije, ili letovališta u blizini Soluna na Halkidikiju. Dobar predlog bi bilo letovanje na Halkidikiju u Neos Marmarasu koji je udaljen 760 km od Beograda.

Ako i za ovu razdaljinu smatrate da je preduga, možda je ipak bolje još neku godinu ići na letovanje autobusom. Poznavanje svojih mogućnosti je pola puta!

Ako smatrate da ste spremni za ovaj izazov, idemo dalje, ovo su saveti kako da se pripremite za put automobilom.

Proverite stanje automobila

Ovo je prva stvar koju morate odraditi pre dugog puta. Upravo zato je mesec dana pre početka sezone pravo vreme da se počne sa proverom. Zašto? Zato što imate dovoljno vremena da sredite automobil ukoliko se ispostavi da postoji problem za čije rešenje treba više vremena.

Šta treba proveriti na automobilu pre putovanja:

  • Pritisak u gumama. On ne bi smeo da bude ni prenizak, a ni previsok. Proverite uputstvo proizvođača. Pritisak možete izmeriti na pumpama, gde takođe možete dodati vazduh po potrebi. Ovo je bitno jer utiče na bezbednost vožnje, kao i na potrošnju goriva. Ne zaboravite na proveru pritiska rezervne gume! Džabe vam rezervna, ako je neupotrebljiva.
  • Stanje guma. Proverite stanje guma tako što ćete izmeriti dubinu šare, možete koristiti novčić u te svrhe. Minimalna dubina šare na letnjim gumama po zakonu je 1.6mm, a preporučuje se dubina 2 - 3 mm zbog bezbednosti. Imajte na umu da dug put veoma stresira gume, ne želite da vam jedna guma upropasti putovanje.
  • Brisače i tečnost. Dosta vozača potpuno zaboravi na ovu stavku. Metlice brisača bi trebalo menjati na svakih šest mesec ili godinu dana, tj. Kada primetite razliku u vidljivosti tokom vožnje. Kada brisača više ne ostvaruju kontakt sa površinom, mogu da počnu da škripe, preskaču, razmazuju i smanjuju vidljivost. Zamena je jednostavna, a ni same metlice nisu skupe. Ne zaboravite na tečnost za brisače.
  • Ulje i filter ulja. Motorno ulje je od ključne važnosti za rad motora. Nedostatak ulja može ostaviti trajne posledice po motor. Obavezno proverite nivo ulja pomoću sajle za proveru. Nalazi se ispod haube. Izvucite je i obrišite. Vratite je nazad, a nakon toga izvucite ponovo. Na dnu sajle se nalaze dve recke, jedna pokazuje minimalni nivo, a druga maksimalni. Dopunite ulje ukoliko je potrebno, ali nemojte prepuniti. Pored nivoa ulja, proverite i samo stanje ulja. Kad budete izvukli sajlu protrljajte ulje kroz prste, ako osećate sitne čestice, vreme je da se menja ulje. Takođe, ako je uskoro vreme za promenu ulja, zamenite ga. Obavezno promenite i filter pri svakoj zameni ulja.
  • Signalizacija. Funkcionalnost signalizacije je bitna iz bezbednosnih razloga, kao i zbog toga što možete dobiti kaznu zbog neispravnosti iste. Pošto nećete moći sami da proverite stanje, pozovite nekoga da izvrši vizuelnu inspekciju, tj. da gleda da li svetli dok vi uključujete svu signalizaciju.
  • Ostale tečnosti u automobilu. Ne zaboravite da proverite i nivo rashladne i kočione tečnosti. Dopunite i tečnost za klimu.

Izvadite potrebnu dokumentaciju

Pored lične dokumentacije, za ulazak u pojedine zemlje će vam trebati dodatna dokumentacija, kao što je međunarodna vozačka dozvola i zeleni karton. Proverite da li zemlja u koju planirate da idete zahteva posedovanje određene dokumentacije, ali ne zaboravite i na zemlje kroz koje prolazite usput.

Npr. u Grčkoj nije potreban zeleni karton, ali je potreban u Makedoniji, tj. ako idete u Grčku preko Makedonije. Ne zaboravite na međunarodno zdravstveno osiguranje, koje možete izvaditi i besplatno.

Spakujte sve što vam treba

Kada ste proverili šta vam treba od dokumentacije, sledeća bitna stavka je da osigurate da u automobilu imate sve što će vam potencijalno zatrebati na dužem putovanju. Pored obaveznog paketa prve pomoći, sigurnosnog prsluka i trougla, ponesite: baterijsku lampu; staro ćebe kako biste se podvukli pod automobil ukoliko ima potrebe; multifunkcionalni alat ili makar šrafciger.

Ponesite dosta vode, to makar nije skupo, ne zauzima previše prostora u automobilu, a može vam biti od ogromne pomoći ako vam se slučajno desi kvar ili dug zastoj. Spakujte i neku hranu, ali pazite da nije kvarljiva. Lekovi kao što su andol i brufen su takođe odlični za put, ako vas zaboli glava.

Napravite plan

Najviše nesreća na putevima se dešava zbog umora vozača. Ne dozvolite sebi da rizikujete svoju sigurnost zbog par sati duže vožnje. Napravite plan u zavisnosti od destinacije i obavezno se odmorite kad osetite da vam je to potrebno. Ostanite na prenoćištu u nekom od motela, zaista se ne isplati rizikovati i voziti pod umorom zbog cene prenoćišta.

Upoznajte se sa putem kojim idete i saobraćajnim propisima zemlje u koju idete na letovanje. Nemojte davati povod policajcima za brzu zaradu. Najbolje bi bilo da pitate nekoga ko je išao na istu destinaciju gde i vi planirate, zar ne?

Na kraju, ostavite prostor za neočekivano. Putovanje automobilom je avantura, a pomalo i misterija, pa vam planiranje svakog kilometra puta neće dozvoliti da posetite sjajna mesta na koja naiđete usput. Uspešno prvo putovanje će verovatno osigurati još mnogo takvih u budućnosti.

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 23
Pregleda: 40359
Ocena: 4.7
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Bane

Najvažniji savet, moj pokojni stric je to stalno govorio, bio je vozač. "Tu koči! Tu leži jedan što je imao prednost!" Pazite sebe, ali se pazite i drugih, čak i kad imate prednost. Nikad ne znaš koliko je bolestan (gripa je najgora), koje lekove uzima, koliko je umoran, da li je gledao u telefon ili u radio ili navigaciju, da li je smetnuo s uma da pogleda znak, da li ga je neko omeo ili je jednostavno nevešt. Ja sam prevezao... nemam pojma, možda 500, 700.000 i nikada nisam izazvao udes, ali su moj auto udarili dva puta (nijednom strašno, manja oštećenja). Jednom sam imao prednost, a drugi put bio zaustavljen.

Odgovori

Stefan

Išao sam prošle god u cg prvi put samostalno. Stvarno je naporan put pogotovo ako ste mlađi vozač kao ja (imam 21 god i 3 god dozvolu). Ako idete kroz Bosnu obratite pažnju na krave na putu jer su često na samom izlazu iz krivine i ne možete da ih vidite... Ove godine sam išao za Grcku 1300km od subotice i isao sam nocu (naravno uz spavanje), ali bilo je dosta saobracaja i u retrovizore su mi konstantno sijala svetla drugih automobila i jako je naporno za oci... cak su i na granicama bile guzve tako da mislim da nista nisam dobio s tim sto sam isao nocu sem ogromnih podocnjaka Posebno kada ima radova i kada se sa autoputa skrece na neke krace magistralne deonice zna da bude opasno jer nakon 3 sata voznje 130km/h treba vremena za adaptaciju na nagle krivine gde je ogranicenje 50 km/h

Odgovori

Igor M.

Obavezno poneti nekoliko stotina € za "ne daj Bože", na svakom (pa i na novom) automobilu se može desiti nepredviđeni kvar, poželjno je imati i dobar navigacioni uređaj, u slučaju gužve, saobraćajne nezgode, drugog zastoja možete lako pronaći alternativne putne pravce i izbeći višesatna čekanja u koloni.

Odgovori

Igor

Ja preferiram nocu da idem zbog manje guzve na granici i generalno na putu. Naspavam se taj dan sednem uvece sa drustvom, pola puta vozim ja pa se onda zamenim sa ortakom. Suvozac obavezno mora da bude budan i da pazi na vozaca. Jos nam se nije desilo da moramo da pravimo pauzu i da odmaramo jer se niko ne forsira al da osetimo umor momentalno bi parkirali i odspavali malo. Nije vredno rizika...

Odgovori

Aleksandar

Pre dve nedelje sam vozio prvi put do Crne Gore, drugi put na tako duge staze. Promenio sam brisače i dopunio tečnost pred polazak što se pokazalo korisnim jer je većinu puta kroz Srbiju padala kiša. Putovali smo noću zbog dece, tačnije jednogodišnjeg dečaka kom spavanje danju nije najmilija obaveza. Lepše putovati danju posebno u Crnu Goru, noćna vožnja je normalno rizičnija ali ne bih mogao da zamislim taj haos u kolima gde bi dolazili u iskušenje da stajemo svaki čas. Ovako polako, uz muziku, priču sa ženom i tri pauze stiže se taman kad deca inače i ustaju. Treba se dobro odmoriti i pred polazak. Naši putevi su rizični koliko god se pripremali tako da treba odabrati kombinaciju koja garantuje dobro raspoloženje i prisebnost.

Odgovori

Miroslav

Uplatite neko putno osiguranje za vozilo, vecina putuje sa automobilima preko 10 god starosti i sa 200k+ predjenih kilometara. Sa takvim kolima nikad ne znate sta moze da se desi, konkretno prijatelju stradala turbina u povratku iz CG, osiguranje platilo slepericu i prevoz putnika do kuce.

Odgovori

Djoka

Haha. Pa kad vozite dizele.

Todor

I ja sam imao slično iskustvo u povratku iz Slovenije mi se auto pokvario(elektronika u pitanju) u Hrvatskoj ali na svu sreću sam imao pomoć na putu i sanira kvar uz njihovu pomoć

deki

pazite na rupe narocito kroz Srbiju

Odgovori

Vlajko

Da, jer u drugim drzavama inace nema rupa....

Bane

Ciganka te kupa.

Srecko

Za one mladje koji putuju u Crnu Goru i zele iznajmiti automobil kod agencije Cars4rent.me moraju da imaju 21/25 godina starosti i vazecu vozacku dozvolu najmanje 2 godine verovatno je tako i kod drugih rent a car agencija.

Odgovori

ivv

Hteo bih da dodam da ako ste dugo na auto putu i udjete u grad, postoji kratak period adaptacije na potpuno drugi stil voznje, biti posebno oprezan tada. Takodje, kod nocne voznje mene svetla u susret mogu jako da umore, posebno ako je soferka prljava ili stara. Dobro je operite, a ako ima dosta ogrebotina (od brisaca i sl.) konsultujte se sa servisom. Obavezno se zaustavite na prvom bezbednom mestu ako primetite da vam se mesaju svetla, da ste dezorijentisani i sl. I na kraju, vezbajte, idite prvo na 100-200km, 400 po Srbiji, i slicno. Srecan put

Odgovori

Petar

Meni je gornja granica 800 km u jednom danu a sve preko toga planiram u dva dana. I tada pravim pauze na svakih 200km popijem kafu, prosetam, razgibam se... Krecem uvek rano ujutru obavezno doruckujem ali usput malo jedem pretezno cokoladice i sl. Autoputem vozim oko 140 sto je meni neka optimalana brzina u odnosu na potrebnu koncentraciju. Koncentracija je ono sto umara na dugim putovanjima a sto je veca brzina to je vise koncentracije potrebno Naravno brzinu treba prilagoditi kolima, potrosnji i ogranicenjima Prenociste od 100-200 e u oba pravca je daleko jeftinije od totalne stete, slepovanja, ........

Odgovori

aco

Kad mi neko kaze da sa bebom od par meseci krece na more u noc u 1 da bi stigao ujutru sto pre meni nikad nece biti jasno...

Odgovori

Vlajko

A zašto ti brineš tudju brigu?

baki

To su bolidi.

Mirko

Ako pod prstima osetite sitne cestice u ulju, onda je vreme za zamenu motora, a ne ulja. FIlter ulja filtrira cestice koje su nevidljive ljudskom oku. Ulje se menja prema fabricki predvidjenom intervalu, a interval zavisi i od nacina voznje, kvaliteta ulja i filtera. Koliko moze da se izdrzi za volanom, zavisi od vozaca. Nekome prijaju ceste pauze, nekome smetaju, sve je individuano, osim da ako osetis umor, da ti se spava, moras odmah da stanes! Bolje da stanes i da se odmoris, ako treba i spavas, nego da zaspis dok vozis.

Odgovori

Đorđe

E bas se ulje proverava kroz prste... Glupost... Takođe međunarodna vozačka ne treba, do 10.6. Svi će imati novu vozačku

Odgovori

Stefan Perić

"Najviše nesreća na putevima se dešava zbog umora vozača." .... zar i vi sa ovakvim paušalnim izjavama i ocenama?

Odgovori

Munze Ljux

Sta je tu pausalno? Moje prijatelje je na Zlatiboru umalo ubio covek koji se umoran vracao sa svadbe u Crnoj Gori. Zaspao i presao na drugu stranu, auto za otpad, na srecu lakse povrede koje i danas osecaju. Nekad sam putovao nocu, ali od kako imam klimu krecem rano ujutru pred zoru. Oko 8 pola 9 pijem kafu i doruckujem i ne zurim. Na more se ne jurca i ne zuri i ne postizu se nikakvi vremenski rekordi jer koga uostalom briga za koliko ste vi stigli. Na more se putuje sa uzivanjem i sa onima koje najvise volite, svrati se u lep restoran, manastir, negde se prenoci pa polako. Nemojte da zbog pola sata odmor pretvorite u najgori horor vaseg zivota. Vi ste kapetan broda i neko ko je odgovoran za bezbednost putnika. Slobodno putujte i ne plasite se. Putevi su pravljeni za ljude a ne za nekakve auto sampione.

Dejan

Bravo munze tako je,prvi put sam isao do paralije odmarao malo us put,tesko je nisam navikao sve u svemu otisli vratili sa odmorima,neko bi roknuo iz cuga. Dakle krenite i ne plasite se,ako tako razmisljate nikad necete otici dalje od 200km ako i to//

Slobodan Ilić

Kao i uvek veoma poucno i korisno.

Odgovori