Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Šta vozači misle o polovnjacima iz Amerike i da li bi ih kupili?

Šta vozači misle o polovnjacima iz Amerike i da li bi ih kupili?
Postavljeno 29.10.2024. u 16:46
Autor: Dragan Romčević

Od 30. septembra počeo je da se primenjuje izmenjen Pravilnik o ispitivanju vozila, tako da su i zvanično omogućeni uvoz i registracija polovnjaka iz Amerike (preciznije SAD).

Međutim, nije sve baš tako jednostavno. Treba uzeti u obzir troškove transporta iz Amerike, o čemu smo pisali u tekstu: Koliko zaista košta transport polovnjaka iz Amerike?

Zatim imamo troškove za razne prepravke kako bi auto bio u skladu s našim propisima - kod nekih modela će to biti lakše i jeftinije, kod drugih skuplje i komplikovanije. 

Na primer, treba zameniti farove, pošto je snop kratkog svetla u SAD simetričan, dok je u Evropi drugačiji kako se ne bi zaslepljivali vozači iz suprotnog smera. Zatim, drugačije su zadnje svetlosne grupe, brzina mora da se prikazuje u kilometrima na čas umesto u miljama, migavci ne smeju da budu crveni...

Detaljno uputstvo možete da vidite u dokumentu na sajtu Agencije za bezbednost saobraćaja klikom na ovaj LINK

Pre započinjanja procedure prepravki, treba dovesti auto u ovlašćenu laboratoriju (spisak na ovom linku) na preliminarni pregled kako biste dobili smernice šta sve treba prepraviti, ugraditi i slično.

Ovaj preliminarni pregled u AMSS-CMV košta 12.000 dinara, ali je uključen u krajnju cenu kompletnog pregleda na koji dolazite nakon obavljenih prepravki - 104.400 dinara

Postoji mogućnost da se utvrdi da auto ne može ni prepravkama da se uskladi sa našim propisima, tako da su tada troškovi samo tih 12.000 dinara za preliminarni pregled.

Tu su i troškovi za potvrdu koju izdaje DEKRA, a koja košta od 36.000 do 58.000 dinara u zavisnosti od standarda koji automobil ispunjava - kalifornijski ili federalni. 

Na kraju, još 3.000 dinara Agenciji za bezbednost saobraćaja za izdavanje Uverenja.

Za detaljnije informacije, možete da pogledate naš podkast u kojem je gost iz Agencije za bezbednost saobraćaja objasnio čime se bavi Sektor za vozila u Agenciji, kako izgleda proces homologacije i koje razlike u standardima između američkih i evropskih modela treba očekivati: "Uvoz vozila iz Amerike – sve što treba da znate" 

Šta misle vozači o polovnjacima iz Amerike?

Anketa koju smo napravili među našim posetiocima na društvenim mrežama (Facebook i Instagram) pokazala je zanimljive rezultate. Generalno, vozači smatraju da polovni automobili iz Amerike nisu kvalitetniji od onih iz Evrope. 

Pritom, anketirani na Instagramu imaju osetno negativniji stav prema kvalitetu američkih polovnjaka.

Da li su američki polovnjaci kvalitetniji od evropskih?

Instagram:  
Da:  34.5 %
Ne:  65.5 %

Facebook:
Da:  43%
Ne:  57%

Međutim, pošto znamo da prilikom kupovine automobila često srce nadvlada razum, a tu je i činjenica da je auto statusni simbol, ne treba mnogo da nas čudi to što su rezultati iste ankete pokazali da bi većina ipak kupila polovnjaka iz Amerike.

I to bi čak polovnjaka s one strane okeana kupio veći procenat anketiranih na Instagramu, koji su skeptičniji po pitanju njihovog kvaliteta. 

Istina, prilikom analize ovih rezultata treba uzeti i faktore kao što su očekivana niža cena, dostupnost modela koji se uopšte ne prodaju u Evropi i slično, ali to bi zahtevalo znatno detaljniju i opširniju anketu. Uglavnom,  ovo su rezultati:

Da li biste kupili polovnjaka iz Amerike?

Facebook:
Da:  57.5 %
Ne:  42.5 %

Instagram:  
Da:  60%
Ne:  40%

Dakle, iako većina anketiranih smatra da su evropski polovnjaci kvalitetniji, ipak ne odbacuju mogućnost da kupe polovan auto iz Amerike. Ostaje pitanje, naravno, da li neko želi da kupi auto iz Amerike zbog niže cene, pošto kod luksuznijih i novijih vozila ušteda može da bude zaista velika, ili zato što želi model koji u Evropi ne može da se nađe ili je prava retkost.

Foto: Shutterstock.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 5
Pregleda: 5383
Ocena: 5
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

YU

Kupio bi apsolutno Yugo koji je prodavan u Ameriku ako se računa.

Odgovori

Pedja

Sada mora da se rade prepravke da bi oni uzeli novac. A kada mi na nasim vozilima uradimo prepravku,iako ugradimo i sertifikovano i bolje i kvalitetnije,onda ne prolazimo tehnicki,onda nas kaznjavaju i slicno...

Odgovori

Wladimir

... i niko da nam objasni kako zatamnjivanje zadnjih stakala na bilo koji način ugrožava išta i zbog čega to treba sertifkovati? Osim, naravno naših novčanika zbog harača ove lopovske vlasti.

Wladimir

Jeremy Clarkson je davno izjavio da ameri neznaju da naprave dobar auto. Kogod šta mislio o Clarkson-u čovek je do koske iskren, bar u svom poslu. Možda se neko pali na neki američki dizajn i ektravaganciju ali kad pogledaš šta će sve da se nadogradi na osnovnu cenu polovnjaka iz amerike plus problemi sa delovima, majstorima, pa i gabarite vozila kod parkiranja, garažiranja... Biće to skupa zabava.

Odgovori

Dejan Obradovic

Jeremy Clarkson je u pravu. Ameri ne znaju da naprave dobra kola. Ali u Americka kola spadaju i Totota i Honda i skoro svi evropski proizvodjaci koji su tamo proizvodili automobile a koji su podosta bolje opremljeni nego evropski ekvivalenti pa o tome mozda treba razmisljati. Troskovi jesu veliki i verovatno se ne isplati uvoziti neke uobicajene modele ali postoje modeli o kojima treba razmisljati.